КИЇВСЬКИЙ
МІЖНАРОДНИЙ
ІНСТИТУТ
СОЦІОЛОГІЇ
соціологічні та
маркетингові
дослідження
 
office@kiis.com.ua

ESC or click to close

Українцям допомагатимуть кидати курити

Прес-реліз підготовлений громадською організацією "Життя".

17-го листопада
, у Всесвітній день відмови від куріння, відбулася прес-конференція, під час якої було представлено проект зі створення національного сервісу для надання допомоги у припиненні куріння. Це ініціатива, яка впроваджується громадською організацією «Життя» в рамках спільного проекту Міністерства охорони здоров’я України та Бюро ВООЗ, за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва «Неінфекційні захворювання (НІЗ): профілактика та зміцнення здоров’я в Україні».

«Заходи з контролю над тютюном спрямовані на створення умов, які сприяють тому, щоб курці могли відмовитись від куріння. Допомога у відмові від вживання тютюну є однією із ключових стратегій ВООЗ у подоланні тютюнової епідемії», - пояснила Наталія Король, фахівець із неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ в Україні.

Реальність отримання допомоги у відмові від куріння на даний час така, що лише 2% тих, хто раніше намагалися кинути, отримали консультацію або допомогу лікаря, і це переважно курці старшого віку із хронічними захворюваннями, викликаними вживанням тютюну. За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2010 р., 40,5% курців пробували кинути курити, однак лише 6,7% змогли це зробити[1].

За результатами загальноукраїнського опитування курців, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у вересні-жовтні цього року, в Україні існує значна потреба у сервісі з надання професійної допомоги у припиненні куріння: 77% респондентів опитування вважають створення такого сервісу з надання доступної допомоги потрібним. Таку ж думку поділяють навіть 60% з тих, хто самі поки що не бажають відмовлятися від куріння. В той же час 69% опитаних курців висловили бажання кинути курити, 70% респондентів-курців вже робили принаймні одну спробу. При цьому 34% курців хотіли би відмовитися від вживання тютюну протягом найближчого місяця, а більше половини з них (або 23% від усіх опитаних) вже самостійно роблять спроби кинути курити або шукають сторонньої допомоги.

Українські курці готові користуватися різноманітними сучасними засобами отримання поради та допомоги: 21% респондентів, які планують кинути курити, зазначили, що в процесі відмови від куріння вони готові користуватися веб-сайтом для отримання допомоги у відмові від куріння, а 19% - телефонними консультаціями. Майже 30% хотіли би звернутись за допомогою до лікаря або психолога.

«Відповідно до результатів різноманітних досліджень, проведених в Україні, від 0,5 до 1,5 мільйонів курців на рік роблять спроби припинити куріння і мають потребу отримати для цього зовнішню допомогу. Це свідчить про те, що попит на професійні послуги з відмови від куріння є досить великим. На жаль, на сьогодні в Україні немає допомоги, яка б могла задовольнити цю потребу, тому ми маємо докласти зусиль для її створення» – говорить Тетяна Андреєва, експерт з охорони громадського здоров’я та головний редактор журналу «Tobacco Control and Public Health in Eastern Europe».

Одним із видів такої допомоги є сервіс національного рівня, який заплановано розгорнути в Україні.

«В межах проекту передбачено створити комбіновану систему, що складатиметься з телефонної служби («гаряча» лінія для курців) та інтерактивного веб-сайту, інтегрованих  між собою з використанням сучасних технологій. Таке рішення дозволить не тільки забезпечити ефективну допомогу курцям, які хочуть кинути курити, але і дозволить зібрати дані про потреби курців та налаштувати систему таким чином, щоб відповідати очікуванням користувачів», - розповіла Катерина Римаренко, координатор проектів ГО «Життя».

Подібні сервіси діють у багатьох країнах та вже довели свою ефективність, оскільки дозволяють знизити захворюваність на низку смертельно небезпечних хвороб, які виникають внаслідок вживання тютюну. Зазвичай телефони гарячих ліній та адреси веб-сайтів друкують на пачках сигарет разом із попередженнями про шкоду куріння.

«Кинути курити не пізно у будь-якому віці та при будь-якому стані здоров'я і захворюваннях, адже споживання тютюну є одним із основних факторів ризику виникнення багатьох смертельних недуг, які знесилюють та калічать людину. Відмова від споживання тютюну є найкращим способом захисту здоров’я, як курців, так і інших людей», - наголосив Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я.

Відмова від куріння має величезне позитивне значення, як для самого курця, так і для суспільства загалом. Вже протягом одного дня, як тільки людина припинила курити, рівень оксиду вуглецю (чадного газу) падає до рівня некурця. У жінок, які відмовилися від куріння до вагітності, значно знижується ризик народження недоношеної дитини. До того ж, відмова від куріння має очевидні економічні вигоди: кинувши курити, за рік можна заощадити приблизно 7300 грн.[2] При цьому покращується продуктивність праці й скорочуються витрати на лікування, що, безумовно, вигідно і людині, і державі.

«Сьогодні ми нарешті прийшли до розуміння того, що хворобу дешевше попередити, ніж лікувати. Допомога курцям у припиненні куріння – це важливий внесок у запобігання різноманітним захворюванням, зокрема, серцево-судинним. Ми знаємо, що від цих хвороб в Україні щорічно помирає близько півмільйона українців і одним із основних факторів, які спричиняють серцево-судинні хвороби, є куріння. Якщо курець матиме доступ до фахової допомоги, це підвищить його шанси відмовитись від куріння. Тому розробка сервісу з відмови від куріння є вкрай важливою. Міністерство охорони здоров’я вітає подібні ініціативи», - наголосив Олег Дудін, головний спеціаліст відділу координації з іншими центральними органами виконавчої влади та міністерствами Управління громадського здоров'я МОЗ України.

Довідково.

Опитування курців було проведено Київським міжнародним інститутом соціології у вересні-жовтні 2016 року. Методом телефонного інтерв’ю було опитано 1400 курців у віці 18 років і старшеза вибіркою, репрезентативною для України. Опитування проводилось в усіх областях України, окрім АР Крим та непідконтрольних Україні територій у Донецькій та Луганській областях. Похибка вибірки не перевищує 2.7% (без врахування дизайн-ефекту).

Тютюн містить нікотин - наркотик, що викликає залежність подібно героїну і кокаїну. Більшість споживачів тютюну мають залежність від нікотину і їм складно самостійно припинити куріння. Основною функцією куріння сигарет є швидка доставка дози нікотину в мозок. Наслідки вживання тютюну і нікотину, що викликають залежність і абстиненцію (ломку), визначаються Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям [МКХ-10] як хвороба з категорії «Синдром залежності внаслідок вживання тютюну». Діагностичний і статистичний довідник психічних розладів [D.S.M-IV] також класифікує розлади, пов'язані з нікотином, як розлади з підкатегорій залежності [305.10] і абстиненції [292.0], які можуть виникнути при використанні всіх форм тютюну[3].

Для контактів: Оксана Тотовицька, медіа-координатор Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя», +38(063) 261 74 05, (044) 234 93 20, oksana@center-life.org.

 

Додаток 1. Формулювання запитань анкети

A2. Яку кількість сигарет в середньому Ви викурюєте зараз за день?

Сигарети, скільки штук?     Якщо більше нуля на день → ПЕРЕХОДЬТЕ ДО ПИТАННЯ A4

(ІНТЕРВ'ЮЕР: ЯКЩО РЕСПОНДЕНТ КАЖЕ, ЩО НЕ КУРИТЬ СИГАРЕТИ (А2=0), → ПЕРЕХОДЬТЕ ДО ПИТАННЯ A3)

A3. Які саме інші тютюнові вироби Ви курите? (ІНТЕРВ'ЮЕРЕ: НЕ ЧИТАЙТЕ НАЗВИ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ, ПОЗНАЧТЕ ЛИШЕ ТІ, ЯКІ НАЗВАВ САМ РЕСПОНДЕНТ)

ЕЛЕКТРОННІ СИГАРЕТИ 1
СИГАРИ 2
СИГАРИЛИ 3
КАЛЬЯН 4
ЛЮЛЬКУ 5
САМОРОБНІ СИГАРЕТИ 6

 

A4. Скільки Вам було років, коли Ви вперше почали курити щодня?

    РОКІВ ЯКЩО НЕ ЗНАЄ, ВПИШІТЬ “99”

A5. Як швидко Ви зазвичай закурюєте після того, як прокидаєтесь?
(ІНТЕРВ'ЮЕРЕ: НЕ ЗАПИТУЙТЕ НИЖЧІ ОПЦІЇ, ЯКЩО ВЖЕ ОТРИМАЛИ ПОЗИТИВНУ ВІДПОВІДЬ НА ОПЦІЇ ВИЩЕ)

  Так Ні
Чи прокидаєтеся Ви вночі, щоб покурити? 1 2
Чи курите Ви першу сигарету протягом 5 хвилин після пробудження? 1 2
Чи курите Ви першу сигарету протягом 30 хвилин після пробудження? 1 2
Чи курите Ви першу сигарету протягом 60 хвилин після пробудження? 1 2
Чи курите Ви першу сигарету пізніше? 1 2

 

A6. Як Ви ставитеся до відмови від куріння?
(ІНТЕРВ'ЮЕРЕ: НЕ ЗАПИТУЙТЕ НИЖЧІ ОПЦІЇ, ЯКЩО ВЖЕ ОТРИМАЛИ НЕГАТИВНУ ВІДПОВІДЬ НА ОПЦІЇ ВИЩЕ)

  Так Ні
Чи вважаєте Ви потрібним для себе припинити курити взагалі? 1 2
Чи вважаєте Ви потрібним припинити курити протягом найближчих 12 місяців? 1 2
Чи вважаєте Ви потрібним припинити курити протягом наступних 30 днів? 1 2
Чи розглядали Ви вже шляхи та методи припинення куріння, які могли б бути для Вас найефективнішими? 1 2
Чи робите Ви вже зараз спроби відмовитися від куріння? 1 2

 

A7. Вкажіть, будь ласка, чи здійснювали Ви раніше спроби кинути курити?

так..........................................  1 → ПЕРЕХОДЬТЕ ДО ПИТАННЯ A8

ні............................................  2 → ПЕРЕХОДЬТЕ ДО ПИТАННЯ A11

A10. Які засоби допомоги у відмові від куріння Ви при цьому використовували? (ІНТЕРВ'ЮЕРЕ: ТРЕБА НАЗВАТИ ТА ПОЗНАЧИТИ ВСЕ, ЩО БУЛО)

  так ні
Можливо, Ви користувалися медикаментами, які містять нікотин (нікоретте, нікотинел та ін. – жувальні гумки, пластир, спреї)? 1 2
Можливо, Ви користувалися медикаментами, подібними за дією на нікотин (табекс, чемпікс, варениклін та ін.)? 1 2
Можливо, іншими медикаментами? 1 2
Можливо, книгами або буклетами з припинення куріння? 1 2
Консультувалися з лікарем? 1 2
Консультувалися з психологом? 1 2
Користувалися акупунктурою (голковколюванням)? 1 2
Гіпнозом? 1 2
Користувалися спеціалізованим інтерактивним веб-сайтом? 1 2
Користувалися спеціалізованим додатком для смартфону? 1 2
Переходили на електронні сигарети? 1 2
Чи спроби відмовитися від куріння здійснювалися, однак жодні спеціальні засоби чи допомога спеціалістів не використовувалися? 1 2

 

A11. Якби різноманітні форми допомоги у відмові від куріння стали однаково доступними найближчим часом, чи хотіли б Ви застосувати самі або рекомендувати іншим курцям, які хочуть припинити куріння, засоби, які я буду називати далі?

  ВИПАДКОВА РОТАЦІЯ ПІДПИТАНЬ А11.1-А11.9 Так Ні
А11.1 Спеціалізований інтерактивний веб-сайт 1 2
А11.2 Спеціалізований додаток для смартфону 1 2
А11.3 Підписка на смс-розсилку 1 2
А11.4 Підписка на розсилку електронною поштою 1 2
А11.5 Консультаційна допомога по телефону ("гаряча лінія") 1 2
А11.6 Підписка на програму телефонної допомоги (щоб консультант періодично дзвонив Вам) 1 2
А11.7 Особиста консультація лікаря 1 2
А11.8 Особиста консультація психолога 1 2
А11.9 Матеріали для самодопомоги (книги, буклети) 1 2
  (ЯКЩО ВИЩЕ НІЧОГО НЕ ОБРАНО)    
А11.10 Самостійно використали би медикаменти із аптеки 1 2
А11.11 Самостійно намагалися би відмовитися від куріння без сторонньої допомоги 1 2

 

A12. Скажіть, що з того, що я перерахую, для Вас є доступним

  Так Ні ВІДМОВА
Комп'ютер з доступом до Інтернету вдома 1 2 3
Комп'ютер з доступом до Інтернету на роботі 1 2 3
Комп'ютер з доступом до Інтернету десь в іншому місці 1 2 3
Планшет або смартфон на основі андроїда 1 2 3
Айпад або айфон 1 2 3
Простий мобільний телефон (можете отримувати дзвінки та смс) 1 2 3
Домашній (стаціонарний) телефон 1 2 3
Чи користуєтеся Ви соціальними мережами? 1 2 3

 

A16. Чи вважаєте Ви, що створення системи доступної допомоги у припиненні куріння в Україні є потрібним?

Так 1
Ні 2

 

 


 

 

[1] http://www.who.int/tobacco/surveillance/en_tfi_gats_ukraine_report_2010.pdf

 

 

[2] якщо рахувати споживання однієї пачки сигарет в день по 20 грн.

 


17.11.2016
ФІЛЬТР ЗА ДАТОЮ
Рік:
Місяць: