КИЇВСЬКИЙ
МІЖНАРОДНИЙ
ІНСТИТУТ
СОЦІОЛОГІЇ
соціологічні та
маркетингові
дослідження
 
office@kiis.com.ua

ESC or click to close

Геополітичні орієнтації жителів України: вересень 2017

Прес-реліз підготувала Юлія Сахно

Головні результати:

– Більшість жителів України підтримують вступ України до ЄС, і порівняно із травнем 2017 року готовність населення проголосувати за вступ України до ЄС зросла: якби референдум щодо вступу до ЄС проводився у вересні 2017 року, за вступ до ЄС було б віддано 77% голосів, проти — 23%.

– Вступ України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном більшість населення не підтримує: якби референдум щодо вступу до Митного Союзу проводився у вересні 2017 року, за вступ до Митного Союзу проголосували б 22%, проти — 78%. Ставлення до інтеграції із Митним Союзом протягом останніх трьох років лишається практично незмінним.

– На референдумі щодо вступу до НАТО голоси розподілилися б таким чином: 62% — за вступ України до НАТО, 38% — проти. Порівняно із травнем цього року, частка людей, які готові проголосувати за вступ України до НАТО, трохи збільшилася. 

– На запитання про бажаний напрямок зовнішньої політики 53% опитаних висловилися за приєднання України до ЄС, 11% — за приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії,  а 24% вважають, що Україна має розвиватися незалежно, не входячи до жодного із цих об’єднань. Порівняно із початком року підтримка проєвропейського курсу трохи посилилася, натомість зменшився відсоток тих, то назвав бажаним неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу, або приєднання до Митного Союзу

З 16 вересня по 1 жовтня 2017 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв'ю опитано 2040 респондентів, що мешкають у 108 населених пунктах усіх областей України (окрім АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України віком від 18 років.

У Луганській та Донецькій областях опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує:
3.3% — для показників близьких до 50%,
2.8% — для показників близьких до 25%,
2.0% — для показників близьких до 10%,
1.4% — для показників близьких до 5%.

 

Ставлення жителів України до питання вступу України до ЄС

За даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, станом на вересень 2017 року вступ України до ЄС підтримували більше половини жителів України1: відповідаючи на запитання, як би вони вчинили, якби зараз відбувався референдум з питання, чи вступати Україні до Європейського Союзу, 57% вказали, що вони проголосували б за вступ України до ЄС, 17% — проти, і решта 25% — не визначилися, або не брали би участі у голосуванні.

Тобто якби ті, хто не визначився, як голосувати, як зазвичай, не прийшли б на референдум щодо вступу до ЄС, участь у голосуванні взяли би близько 75% усіх, хто має право голосувати та проживає на територіях, що контролюються владою України, і подані голоси розподілилися б таким чином (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів референдуму, якби він проводився у вересні 2017 року2): за вступ до ЄС — 77% голосів, проти — 23%.

 

 

Порівняно із початком року підтримка ідеї вступу України до ЄС серед населення продовжує посилюватися: якщо у лютому 2017 року за вступ до ЄС були готові проголосувати 49% населення, то у травні цього року — 53%, у вересні — 57%; частка противників приєднання до ЄС за цей період скоротилася із 28% до 17%. Можливою причиною збільшення готовності населення проголосувати за вступ до ЄС є запровадження безвізового режиму, що могло позитивно вплинути на ставлення і довіру до ЄС.

 

 

Як і раніше, ставлення до питання вступу України до ЄС помітно відрізняється залежно від регіону, хоча в усіх регіонах відсоток тих, хто за вступ, перевищує відсоток тих, хто проти:

 • у західних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 76% населення, проти — 5%, не визначилися — 19%;
 • в центральних областях 60% за вступ до ЄС, 15% — проти, 25% — не визначилися;
 • в південних областях за вступ до ЄС готові проголосувати 42%, проти — 26%, і близько третини (32%) — не визначилися;
 • на сході за вступ до ЄС готові проголосувати 39%, проти — 33%, не визначилися — 28%.

 

 

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Ставлення жителів України до питання вступу України до Митного Союзу

Ідея вступу України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном наразі не користується великою підтримкою серед жителів України: якби референдум з питання, чи вступати Україні до Митного Союзу проводився у вересні 2017 року, за вступ України до Митного Союзу проголосували б 15% жителів України, проти вступу до Митного Союзу — 55%, і 30% — не визначилися, або не стали би брати участі у такому референдумі.

Якби ті, хто не визначився за що голосувати, як звичайно, не прийшли б на референдум щодо вступу до Митного Союзу, участь у голосуванні взяли б близько 70% усіх, хто має право голосувати проживає на територіях, що контролюються владою України, і подані голоси розподілилися б наступним чином (власне, саме ці показники найближчі до можливих результатів референдуму, якби він проводився у вересні 2017 року): за вступ до Митного Союзу — 22% голосів, проти — 78% голосів.

 

 

Ставлення до інтеграції із Митним Союзом протягом останніх трьох років лишається практично незмінним: у грудні 2014 року за вступ до Митного Союзу були готові проголосувати близько 17% жителів України, зараз (у вересні 2017 року) — 15% (різниця — в межах статистичної похибки).

 

 

Вступ України до Митного Союзу дещо більшою мірою підтримують жителі східних та південних областей, проте в усіх регіонах відсоток прихильників вступу України до Митного Союзу суттєво нижче, ніж частка противників:

 • у західному регіоні вступ до Митного Союзу підтримують 6%, проти — 74%, не визначилися — 20%;
 • у центрі за — 12%, проти — 58%, не визначилися — 30%;
 • у південних областях за — 23%, проти — 38%, не визначилися — 38%;
 • на сході за — 28%, проти — 39%, не визначилися — 33%.

 

 

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Бажаний напрямок зовнішньої політики

Окрім запитання щодо можливих дій у випадку референдуму із питання вступу до ЄС та Митного Союзу, респондентів просили відповісти, який напрямок зовнішньої політики вони загалом вважають більш бажаним для України.

За результатами опитування, проведеного у вересні 2017 року, бажаним напрямком зовнішньої політики, на думку більшості, лишається приєднання України до ЄС (53%). Курс на приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії вважають бажаним 11% жителів України. Значна частина (24%), як і раніше, налаштована і проти ЄС, і проти Митного Союзу, і вважає, що Україна має розвиватися незалежно, не входячи до жодного із цих об’єднань.

 

 

Порівняно із лютим 2017 року, підтримка проєвропейського курсу посилилася із 47% до 53%, натомість частка тих, хто виступає за неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу скоротилася із 28% до 24%, а тих, хто назвав найкращим для України курс на приєднання до Митного Союзу — із 14% до 11%. Хоча в цілому думки населення щодо бажаного курсу зовнішньої політики протягом останніх двох з половиною років лишаються практично незмінними: більшість населення вважають бажаним курс на вступ до ЄС, наступним за поширеністю є варіант неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу, і найменш популярний — приєднання до Митного союзу.

 

 

За регіонами, уявлення про бажаний напрямок зовнішньої політики, як і раніше, суттєво відрізняються:

 • У західних областях абсолютна більшість (74%) вважає бажаним приєднання до ЄС, 16% — неприєднання до жодного з об’єднань, 1% — приєднання до Митного Союзу;
 • У центральних областях більшість (57%) — за курс на приєднання до ЄС, 24% — неприєднання ані до ЄС, ані до Митного союзу, 8% — за приєднання до Митного Союзу;
 • У південних областях трохи більше третини (37%) вважають бажаним приєднання до ЄС, 27% — неприєднання до жодного з об’єднань, і 16% — за приєднання до Митного Союзу;
 • У східних областях третина (32%) висловлюються за неприєднання ані до ЄС, ані до Митного Союзу, 30% назвали бажаним для України вступ до ЄС, 27% — приєднання до Митного Союзу.

 

 

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Ставлення жителів України до питання вступу України до НАТО

За даними опитування, частка прихильників вступу України до НАТО переважає над часткою противників: якби референдум із питання, чи вступати Україні до НАТО, відбувався у вересні 2017 року, 45% жителів України проголосували б за вступ України до НАТО, 27% — проти; решта 28% не визначилися, або не стали би брати участь у такому референдумі.

Тож, якби референдум щодо вступу України до НАТО проводився у вересні 2017 року, і у голосуванні взяли участь усі ті, хто визначився зі своїм вибором, явка становила би близько 72%, а голоси учасників розділилися б таким чином: 62% — за вступ України до НАТО, 38% — проти.

 

 

Порівняно із травнем цього року, частка готових проголосувати за вступ України до НАТО зросла із 41% до 45%, натомість відсоток тих, хто проти, зменшився із 32% до 27%. Частка тих, хто не визначився або не став би брати участь у референдумі з цього питання, не змінилася (за результатами травневого опитування таких було 27%, у вересні — 28%, різниця — у межах статистичної похибки).

 

 

Ідею вступу України до НАТО, як і раніше, підтримують переважно мешканці західних і центральних областей; на півдні і на сході країни більшість налаштована проти вступу України до НАТО. За результатами опитування, якби референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО, проводився у вересні 2017 року,

 • у західних областях 62% проголосували б за вступ до НАТО, 11% — проти, 28% — не визначилися;
 • у центральних областях 51% готові проголосувати за вступ до НАТО, 22% — проти, 27% — не визначилися;
 • у південних областях — 29% за вступ до НАТО, 40% — проти, 31% — не визначилися;
 • у східних областях — 25% за вступ до НАТО, 50% — проти, 25% — не визначилися.

 

 

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

 

ДОДАТОК. Таблиці

 

Таблиця 1. «Уявіть, будь ласка, що зараз відбувається референдум з питання, чи вступати Україні до Європейського Союзу. Ви можете проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні. Який Ваш вибір?», %

  Груд. 2014 Лют. 2015 Трав. 2015 Вер. 2015 Груд. 2015 Лют.2016 Трав.2016 Вер.2016 Груд. 2016 Лют. 2017 Трав.2017 Вер. 2017
За вступ 54.3 52.4 51.3 48.3 55.1 50.9 49.4 49.1 50.0 48.9 53.2 57.4
Проти вступу 23.5 24.4 26.2 28.4 21.2 25.8 26.2 25.4 28.7 27.9 23.9 17.3
Не брати участі у голосуванні 8.4 10.3 10.2 10.6 10.6 8.9 9.3 10.4 9.4 10.9 8.0 10.5
Важко сказати 13.7 12.8 12.3 12.8 13.1 14.4 15.1 15.1 11.8 12.3 14.9 14.8
РАЗОМ 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

 

Таблиця 2. «Уявіть, будь ласка, що зараз відбувається референдум з питання, чи вступати Україні до Європейського Союзу. Ви можете проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні. Який Ваш вибір?» — вересень 2017 року, розподіл за регіонами, %

  Західний Центральний Південний Східний УКРАЇНА
За вступ 76.5 60.0 42.5 39.3 57.4
Проти вступу 4.7 15.1 25.7 33.1 17.3
Не брати участі у голосуванні 6.9 12.1 9.8 14.8 10.5
Важко сказати 12.0 12.7 22.0 12.8 14.8
РАЗОМ 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Таблиця 3. «А якщо б зараз відбувався референдум з питання, чи вступати Україні до Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Яким би був Ваш вибір — проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні? Який Ваш вибір?», %

  Грг. 2014 Тра. 2015 Вер. 2015 Грг. 2015 Лют. 2016 Тра. 2016 Вер. 2016 Вер. 2017
За вступ 16.8 16.3 15.8 14.2 14.9 16.2 17.9 15.3
Проти вступу 60.0 59.3 60.2 59.6 60.0 57.0 54.6 54.8
Не брати участі у голосуванні 10.6 12.2 11.8 12.1 9.6 9.8 11.2 13.9
Важко сказати 12.6 12.2 12.1 14.1 15.5 17.1 16.2 16.0
РАЗОМ 100 100 100 100 100 100 100 100

Дані наведено для України за винятком окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

 

Таблиця 4. «А якщо б зараз відбувався референдум з питання, чи вступати Україні до Митного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном. Яким би був Ваш вибір — проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні? Який Ваш вибір?» — вересень 2017 року, розподіл за регіонами, %

  Західний Центральний Південний Східний УКРАЇНА
За вступ 5.6 12.4 23.2 28.2 15.3
Проти вступу 74.0 57.6 38.5 39.3 54.8
Не брати участі у голосуванні 10.6 17.5 11.9 14.7 13.9
Важко сказати 9.8 12.5 26.4 17.9 16.0
РАЗОМ 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без тимчасово окупованих територій).

 

Таблиця 5. «Як Ви вважаєте, яким напрямком зовнішньої політики має йти Україна –», %

  Лют. 2015 Вер. 2015 Груд. 2015 Лют. 2016 Трав. 2016 Вер. 2016 Груд. 2016 Лют. 2017 Трав.2017 Вер. 2017
приєднання до Європейського Союзу, 48.9 46.0 52.5 49.3 47.7 45.7 46.5 46.7 49.2 53.1
приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії 10.5 14.6 12.6 13.3 13.5 12.9 17.0 14.3 10.8 10.5
або неприєднання ані до Європейського Союзу, ані до Митного союзу 27.6 28.3 22.3 24.7 26.4 30.3 26.2 27.9 26.4 23.7
Важко сказати 13.0 11.1 12.6 12.7 12.4 11.1 10.4 11.1 13.6 12.6
РАЗОМ 100 100 100 100 100 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

 

Таблиця 6. «Як Ви вважаєте, яким напрямком зовнішньої політики має йти Україна », вересень 2017 року, розподіл за регіонами, %

  Західний Центральний Південний Східний УКРАЇНА
приєднання до Європейського Союзу 73.9 57.0 37.5 29.5 53.1
приєднання до Митного союзу Росії, Білорусі, Казахстану, Киргизії і Вірменії 1.2 8.0 15.6 26.7 10.5
або неприєднання ані до Європейського Союзу, ані до Митного 15.8 24.3 27.3 31.9 23.7
Важко сказати 9.0 10.7 19.7 11.8 12.6
РАЗОМ 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без окупованих територій).

 

Таблиця 7. «А якщо б зараз референдум відбувався з питання, чи вступати Україні до НАТО. Яким би був Ваш вибір — проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні?», %

  Вер.2014 Тра.2015 Вер.2016 Лют.2017 Тра.2017 Вер.2017
За вступ 47.8 39.6 39.2 41.3 41.0 44.8
Проти вступу 32.4 34.0 31.2 31.6 31.7 27.2
Не брати участі у голосуванні 7.3 9.7 17.8 10.5 8.1 10.5
Важко сказати 12.5 16.7 11.8 16.6 19.3 17.5
РАЗОМ 100 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

 

Таблиця 8. «А якщо б зараз відбувався референдум з питання, чи вступати Україні до НАТО. Яким би був Ваш вибір — проголосувати за вступ до цього союзу, проти вступу або утриматися — не брати участі у голосуванні?», вересень 2017, розподіл за регіонами, %

  Західний Центральний Південний Східний УКРАЇНА
За вступ 61.7 50.6 28.8 25.0 44.8
Проти вступу 10.5 22.4 40.3 49.8 27.2
Не брати участі у голосуванні 8.8 10.6 10.5 13.4 10.5
Важко сказати 18.9 16.4 20.4 11.9 17.5
РАЗОМ 100 100 100 100 100

Дані наведено для України, за винятком тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).

Західний регіон: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний регіон: м. Київ, Київська, Вінницька, Житомирська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська області; Південний регіон: Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська області; Східний регіон: Харківська, Донецька, Луганська область (без окупованих територій).

 

З приводу коментарів можна звертатися до Юлії Сахно: j.sakhno@kiis.com.ua

 


1 Жителі України без тимчасово окупованих територій (без АР Крим і частини Донецької та Луганської областей).
2 Оскільки у цьому запитанні і в запитаннях нижче ми не запитуємо про голосування у найближчу неділю, а просимо сказати, як би респондент проголосував, якби голосування відбувалося саме зараз, це є певного роду імітація референдуму. Тому відповідь «важко сказати» фактично означає неучасть у референдумі.

25.10.2017
ФІЛЬТР ЗА ДАТОЮ
Рік:
Місяць: